Myslíte si, že žijete v prostředí, které vás ničím neohrožuje? Většina z nás je ohrožena zejména nevinnými návyky, které ve skutečnosti znamenají hrozbu pro naše zdraví. Jaké to jsou?
1. Namáčení nádobí ve dřezu
Dřez je dokonalé prostředí pro šíření bakterií – najdete v něm salmonelózu, bacily tlustého střeva či dokonce stafylokoky. Je nutné jej neustále umývat nejen po umývání nádobí, ale i po kontaktu s potravinami.
2. Umývání rukou v teplé vodě
Teplota vody nemá vliv na bakterie na vašich rukou. Důležitější než teplota, je ale doba umývání. Optimální je 30 sekund.
3. Cvičení s make-upem
Během tréninku by měla vaše kůže dýchat a pročistit se. Make-up ale ucpává vaše póry, a proto můžete mít následně s kůží problém.
4. Používání vysoušeče rukou
Fakt, že se nedotýkáte sušičky, je pouze jakousi „iluzí čistoty“. Ve skutečnosti sušičky šíří vzduchem spoustu bakterií, které se vám mohou dostat do plic, kůže, a tak do celého těla.
5. Používání sáčku na potraviny opakovaně
Na sáčcích zůstávají bakterie z jídla, které se samozřejmě množí. Používejte tedy vždy nové, a hlavně čisté sáčky.
6. Používání jedné desky na řezání masa a zeleniny
Na krájecím prkýnku se nachází 200krát více bakterií, než na záchodovém prkénku! Proto byste měli být opatrní. Bakterie z masa se mohou přesunout do zeleniny, proto použijte raději dvě desky.
7. Použití společného kávovaru v kanceláři
Zásobník vody v takovém kávovaru je semeništěm bakterií. Je třeba jej tedy co nejčastěji vymývat horkou vodou a jarem.
8. Telefon v kabelce
Noste telefon raději v kapse. Dostane se tak do kontaktu s méně bakteriemi, než máte ve své tašce, a tak zůstane čistější.
9. Praní zimního oblečení na jaře
Je třeba zimní oblečení znovu oprat, než si jej na sebe oblečete. I když bylo uloženo, mohou se na něm usadit bakterie a ty se pak přenesou do našeho nosu či krku.
10. Rozmrazování jídla při pokojové teplotě
Nechte maso či ryby raději rozmrazit v ledničce. Bude to sice trvat déle, ale zato bezpečněji!
Autor: Tereza Slunečná